10 najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych w Chorwacji

Park Narodowy Paklenica położony w południowej części pasma górskiego Velebit

     park narodowy paklenicaNarodowy Park Paklenica leży w odległości zaledwie 45 km od Zadaru i Karlobagu. Chociaż jest jednym z mniejszych parków narodowych, ma bardzo dużo do zaoferowania. Aby w pełni poznać piękno tamtejszej flory i fauny, polecamy Państwu wycieczki – piesze lub rowerowe – po wyznaczonych trasach, których łączna długość wynosi 200 km. Miłośnikom adrenaliny Paklenica oferuje aż 360 tras wspinaczkowych. Odwiedzając Paklenicę koniecznie muszą Państwo zobaczyć Paklenicki Młyn (Paklenički mlin), jaskinię Manita Peć, centrum edukacyjne Mala Paklenica oraz dom etnograficzny (Etno-kuća Marasović). Posilić mogą się Państwo w lesniczówce Lugarnica, położonej na głównej drodze kanionu Velika Paklenica, 400 m nad poziomem morza. Ukoronowaniem wizyty w Paklenicy z pewnością będzie pobyt na kempingu Nacionalni Nark, słynącym z malowniczych kamienistych plaż.

Park Krajobrazowy Telašćica położony w południowo-wschodniej części wyspy Dugi Otok

     park krajobrazowy telašćicaNa wyspie Dugi Otok, od strony wysp Rava, oraz Pašman znajduje się zatoka Telašćica(czyt. teleszćica), której swoją nazwę zawdzięcza tutejszy Park Krajobrazowy. Słynie on przede wszystkim z jeziora Mir, którego zasolenie przewyższa zasolenie morza oraz Stene, czyli najbardziej wysunięte klify na Adriatyku. Park Krajobrazowy Telašćica oferuje Państwu nie tylko niepowtarzalny i nad wyraz różnorodny świat roślin i zwierząt, ale też komforowy sposób jego poznawania – wytyczone ścieżki zachęcają do spacerów i jazdy na rowerze. Odwiedzający mają ponadto możliwość wypróbowania swych sił w fotopolowaniu i trekkingu. Jest to także jedyny park krajobrazowy, którego uroki można poznawać nie tylko odpoczywając na plaży, ale również nurkując. W uroczym miasteczku Sali mogą Państwo natomiast znaleźć zakwaterowanie w którymś z prywatnych kamiennych domków lub apartamentów oraz wyśmienite dania kuchni śródziemnomorskiej.

Park Narodowy Plitwiczka jezera – tylko godzina jazdy od Zagrzebia

     park narodowy plitwiczka jezeraPlitwiczka jezera to najchętniej odwiedzany park narodowy w Chorwacji. Korzystne położenie geograficzne sprawia, że wystarczy zaledwie godzina jazdy z Zagrzebia lub Rijeki, aby się tam znaleźć. Z pięknem 16 jezior, okraszonych wspaniałymi wodospadami, znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, mogą się Państwo zapoznać spacerując po wytyczonych ścieżkach bądź podczas przejażdżki specjalną kolejką lub statkiem. Miłośnikom aktywnego wypoczynku spodobają się letnie wspinaczki oraz zimowe białe szaleństwo, zaś wszystkim odwiedzającym z pewnością przypadną do gustu regionalne dania serwowane przez restauracje Lička kuća, Borja i Poljana. Na noc mogą się Państwo zatrzymać jednej z licznych kwater prywatnych znajdujących się w pobliżu Parku Narodowego Plitwiczka jezera.

Park Narodowy Brijuni na Istrii

     park narodowy brijuniJeśli dotrą Państwo na Istrię, na przykład do Puli, Poreča czy Rovinja, koniecznie powinni Państwo zobaczyć Park Narodowy Brijuni, który z uwagi na swoje piękno był ulubionym miejscem wypoczynku byłego przywódcy Jugosławii Josipa Broz Tito. Uwagę turystów przyciągają nie tylko jego siedziby, ale też najprawdziwszy park safari, który można odwiedzić, zwiedzając Brijuni kolejką. Ponadto w ciągu ostatnich kilku lat Brijuni stały się ulubionym miejscem żeglarzy, którzy chętnie zatrzymują się w zatoce św. Mikołaja (uvala sv.Nikole) i zwiedzają park, korzystając z usług Concierge service staff. Wszyscy przyjeżdżający tutaj goście, nie tylko marynarze, będą zachwyceni bogatą ofertą zajęć rekreacyjnych i sportowych, z golfem i tenisem na czele. Ci z Państwa, którzy chcieliby zatrzymać się tutaj na dłużej mogą przenocować w jednej z wielu willi bądź w którymś z hoteli; mogą też Państwo zdecydować się na zakwaterowanie w pobliskiej Puli w jednym z komfortowych apartamentów.

Park Krajobrazowy Kopački Rit we wschodniej Chorwacji

     park krajobrazowy kopački ritMiędzy Drawą i Dunajem, w bezpośredniej bliskości Osijeku i Baranji znajduje się największy park ornitologiczny w Europie, czyli Park Krajobrazowy Kopački Rit (czyt. kopaczki rit). Warto przy okazji zwrócić uwagę, że odwiedzający go mają niepowtarzalną możliwość zaadoptowania ptaszka – zostaje on nazwany Państwa imieniem oraz otrzymuje specjalny numer. Umożliwia to jego identyfikację oraz pozwala potencjalnym obserwatorom z całego świata dotrzeć do Państwa i podzielić się informacją, gdzie przebywa ptaszek. Park można go zwiedzać drogą lądową lub wodną (wycieczka łódkami); chętni mogą ponadto spróbować swych sił w wędkarstwie rekreacyjnym. Miejscami, których nie mogą Państwo pominąć są rezerwat zoologiczny oraz pałac Tikveš (dvorac Tikveš, czyt. dvorac tikwesz). Slawońskich delicji mogą Państwo spróbować w licznych restauracjach, znajdujących się w pobliskich miejscowościach: Karanac (wieś etnograficzna), Beli Manastir, Bilje, Draž, Kneževi Vinogradi i Osijek. Natomaist przenocować mogą Państwo w jednym z licznych gospodarstw lub prywatnych apartamentów, które znajdują się w pobliżu Parku Krajobrazowego Kopački Rit lub w Osijeku.

Wyspa Lošinj i kwarnerskie delfiny

     losinj akwarium na wyspa losinjOdwiedzający wyspę Lošinj (czyt. losziń) obowiązkowo powinni zawitać do tutejszego delfinarium, znajdującego się w miejscowości Veli Lošinj. Powstało ono, podobnie jak Centrum Edukacji Morskiej, z inicjatywy organizacji „Plavi svijet“, zajmującej się badaniem oraz ochroną gatunków morskich, w ramach „Adriatyckiego projektu Delfin“. Za jedyne 15 kun mogą Państwo obserwować zabawy delfinów w ich naturalnym środowisku, jakim jest kryształowo czysty Adriatyk oraz poznać wiele interesujących informacji na ich temat. Chętni mogą ponadto adoptować delfina, a ci z Państwa, którzy odwiedzą Lošinj w pierwszą sobotę sierpnia, mogą wziąć udział w obchodach Dnia Delfina. Gościnni gospodarze oferują także nocleg w prywatnych kwaterach oraz szereg lokalnych specjałów kulinarnych.

Wyspa Krk, wyspa Košljun i jaskinia Biserujka

     košljun na wyspie krkMiędzy miastem Krk a miastem Punat, będącym najlepiej wyposażoną przystanią turystyczną na wschodnim Adriatyku, znajduje się prawdziwa perła – malutka wyspa Košljun. Od Punatu dzieli ją jedynie 750 m i można ją obejść na piechotę w ciągu zaledwie dwóch godzin. Košljun, chociaż nie imponuje wielkością, może się poszczycić bogatymi zbiorami klasztoru franciszkanów, biblioteką, muzeum i niezwykłą kolekcją zoologiczną. Koniecznie powinni się też Państwo udać do miejscowości Rudine, aby obejrzeć przepiękną jaskinię Biserujkę (špilja Biserujka). Ma ona 110 m długości i dzięki wyznaczonym ścieżkom oraz oświetleniu można ją zwiedzać w sposób bardzo komfortowy. Bilet wstępu kosztuje 15 kun i jest to nad wyraz przystępna cena za możliwość obejrzenia tego cudu natury. Nocleg w apartamentach i pokojach prywatnych oraz doskonałą kuchnię znajdą Państwo w okolicznych miejscowościach: Šilo, Klimno, Malinska, Njivice, Krk, Baška, Punat...

Jezioro Vransko na wyspie Cres

     jezioro vransko na wyspie cresJezioro Vransko (Vransko jezero) na wyspie Cres jest jednym z najbardziej tajemniczych zjawisk przyrodniczych w Chorwacji, przy czym trzeba pamietać, by nie pomylić go z jeziorem Vranskim w pobliżu Biograda i Šibenika. Mianowicie, nadal nie wiadomo dlaczego, pomimo że dno jeziora znajduje się pod poziomem morza, w jego niecce nie miesza się słodka woda z jeziora i słona woda morska. Jezioro robi olbrzymie wrażenie także z uwagi na bujną roślinność śródziemnomorską oraz dużą liczbę rozmaitych gatunków ptaków, za sprawą czego jego obszar został uznany za rezerwat ornitologiczny. Uwagę zwiedzających przyciągają ponadto liczne legendy i opowieści, jak na przykład ta, głosząca, że na dnie tego 76-metrowego jeziora znajduje się zaczarowany zamek. Z pozostałymi z pewnością chętnie Państwa zapoznają, przy okazji noclegu i posiłku, właściciele apartementów oraz restauracji w pobliskim mieście Cres.

Park Narodowy Krka, tylko kilka kilometrów od Šibenika

     park narodowy krkaMiędzy Skradinem i Šibenikiem znajduje się niezwykle interesujący, otwarty przez cały rok Park Narodowy Krka. Można go zwiedzać pieszo, na rowerze – do dyspozycji cyklistów jest trzykilometrowa ścieżka rowerowa biegnąca od Skradinskiego Mostu do Skradinskiego Wodospadu (Skradinski buk) – lub statkiem turystycznym. Zwiedzając Park Narodowy Krka nie mogą Państwo pominąć wodospadów Skradinski buk i Roški slap (czyt. roszki slap) oraz pokazów etnograficznych, odbywających się w pochodzącym z XIX wieku młynie wodnym. W znajdującym się na terenie parku sklepie z pamiątkami mogą się Państwo zaopatrzyć w okolicznościowy drobiazg, zaś w punktach gastronomicznych nieco się posilić. Ponieważ w Narodowym Parku Krka nie ma miejsc noclegowych i zabronione jest kempingowanie, proponujemy Państwu zatrzymanie się na noc w kwaterach prywatnych w pobliskich miastach (Šibenik i Skradin).

Wyspa Pag – od antycznych zabytków do morskich specjałów

     wyspa pagPag jest piątą co do wielkości chorwacką wyspą, już w przeszłosci słynącą z bogactw naturalnych, w związku z czym rywalizowały o niego Rab i Zadar. I chociaż nie wygląda on jak typowa śródziemnomorska wyspa z bujną roślinnością, ponieważ znaczny obszar zajmują skały i formy krasowe, jest miejscem sprzyjającym wegatacji trawy oraz aromatycznych ziół. Spożywane przez tutejsze owce sprawiają, że produkowany z ich mleka znany na całym świecie ser z Pagu (paški sir, czyt. paszki sir), charakteryzuje się niepowtarzalnym aromatem. Również pochodząca z Pagu jagnięcina ceniona jest za swoją jakość i uznawana za rarytas. Oprócz gastronomicznych przysmaków wyspa oferuje Państwu szeroki zakres zajęć sportowo-rekreacyjnych takich jak wspaniaczka, nurkowanie, jazda na rowerze (do dyspozycji cyklistów jest 115 km ścieżek rowerowych) oraz rozrywek – w dzień mogą Państwo zwiedzać zabytki pochodzące z czasów hellenistycznych, nocami zaś bawić się na piaszczystej plaży Zrće zwanej „chorwacką Ibizą“.