10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Dubrownik

     dubrownikDubrownik znajduje się w południowej Chorwacji, otaczają go wyspy Archipelagu Elafickiego (m. in. Lopud, Lokrum i Koločep); w pobliżu znajdują się również miejscowości Trsteno i Orašac. Miasto zostało założone w VII wieku, a barokową zabudowę zawdzięcza odbudowie po olbrzymim pożarze, który strawił go w wieku XVII. Najważniejszymi zabytkami Dubrownika są: Pałac Rektorów (Knežev dvor), mury miejskie, twierdza Lovrijenac i twierdza św. Ivana oraz kolumna Orlanda (Orlandov stup). Z kolei Stradun, główny bulwar, jest marzeniem każdego turysty – można tutaj znaleźć liczne sklepy z pamiątkami oraz restauracje. Nocą natomiast Stradun przemienia się w centrum rozrywki i dobrej zabawy do białego rana; najchętniej odwiedzanymi miejscami są Latino Club Fuego i Culture Club Revelin, w których regularnie występują światowej sławy DJ-e. Wydarzeniami, których po prostu nie mogą Państwo przegapić jest także Letni Festiwal w Dubrowniku (Dubrovačke ljetne igre), odbuwający się od 10.07. do 25.08. oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Dubrowniku (Dubrovački međunarodni filmski festival), na który co roku przybywają gwiazdy filmu i muzyki z całego świata.

Hvar

      hvarNajwiększymi miastami na wyspie Hvar są Stari Grad, Jelsa oraz oczywiście Hvar. Popularna strona internetowa (website) Lonely Planet umieścił to ostatnie na liście najgorętszych destynacji turystycznych 2012 roku. Miasto ma odwiedzającym je turystom do zaoferowanie liczne zabytki, a do najznakomitszych należą miejscowa katedra, Forteca (tvrđava Fortica), tutejszy teatr, klasztor franiciszkanów oraz klasztor benedyktynek. Miasto jest także, obok Pagu z plażą Zrče, jednym z miast, które słynie z niepowtarzalnej atmosfery i w którym zabawa trwa do białego rana; zwykło się mówić, że jest to miasto, które nigdy nie śpi. Na Rivie (główna ulica) oraz placu św. Szczepana (trg svetog Stjepana) znajdują się liczne restauracje z nad wyraz bogatą ofertą gastronomiczną, zaś niezapomnianą zabawę gwarantują Carpe Diem, Veneranda, Hula Hula i Kiva Bar, do których w sezonie ściągają tysiące młodych ludzi z całego świata. Tym z Państwa, którzy preferują nieco spokojniejszy sposób spędzania wolnego czasu, Hvar oferuje szereg imprez kulturalnych (muzycznych, folklorystycznych, itd.) odbywajacych się na świeżym powietrzu.

Opatija

     opatijaTuż obok Rijeki, w odległości zaledwie godziny jazdy od największych miast Istrii - Puli, Rovinja i Poreča, znajduje się wspaniała perła Adriatyku. Opatija, bo o niej mowa, ma Państwu do zaoferowania nie tylko wiele zabytków, tras spacerowych, parków, ale także szereg luksusowych ośrodków wellness i spa. Do miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć (must see places) z pewnością zalicza się Aleja Gwiazd, która mimo że nie jest jeszcze tak znana jak ta w Hollywood, jest przedmiotem pożądania rodzimych i regionalnych sław. Ponadto warto zwiedzić Promenadę Carmen Sylve (Šetnica Carmen Sylve), Fortecę, czyli punkt widokowy wzniesiony na skale królowej Elżbiety, Muzeum Turystyki, Park Krajobrazowy Učka, parki Angiolina i św.Jakov oraz Pawilon Artystyczny i galerię „Juraj Šporer“ (Umjetnički paviljon i galerija „Juraj Šporer“). Na Rivie, głównej ulicy w Opatiji, znajdą Państwo zarówno ekskluzywne restauracje, których wystrój oraz oferta kulinarna przeniosą Państwa w świat luksusu i przepychu, jak i lokalne gospody, w których panuje przyjemna, śródziemnomorska atmosfera. Szaloną zabawę do białego świtu gwarantują natomiast Hemingway, Disco Seven,  Monokini i Lord Byron.

Pula

     pulaPula to, obok Barbanu, Ližnjanu i Vodnjanu, największe miasto województwa istryjskiego (istarska županija), znajdujące się tuż obok wysp Brijuni. Najbardziej rozpoznawalnym elementem miasta jest amfiteatr, wzniesiony przez starożytnych Rzymian, w którym obecnie odbywają się liczne koncerty, festiwale i występy. Ponadto odwiedzający Pulę koniecznie powinni zobaczyć światynię Augusta (Augustov hram), łuk trumfalny, Muzeum Historyczne, twierdzę  Kaštel oraz Forum, będące centralnym placem antycznej Puli. W miejscowej kuchni, podobnie zresztą jak na całej Istrze, wyraźnie widać wpływy włoskie, co manifestuje się przede wszystkim dużą liczbą rodzajów makaronu. Koniecznie powinni też Państwo spróbować i innych tutejszych smakołyków takich jak buzara (owoce morza z dodatkiem pomidorów i przypraw duszone na oliwie z oliwek), brodet (gotowana ryba z ziołami), fritaja (rodzaj omletu) czy maneštra (rodzaj gęstej zupy). Szaloną zabawę gwarantują liczne bary i dyskoteki, w których gorące wakacyjne rytmy rozbrzmiewają do świtu. Do najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc należą kluby: Aruba, Bass i Cabahia oraz bary Night Club Pula i Podroom.

Zagrzeb

     zagrzebDzięki temu, że Zagrzeb znajduje się praktycznie w samym centrum kraju, mogą Państwo w zaledwie kilka godzin znaleźć się w Slawonii i odwiedzić Osijek czy Slavonski Brod. Mogą się też Państwo po krótkiej podróży zrelaksować w jednym z kurortów  (Varaždinske toplice, Tuheljske toplice, Toplice Sveti Martin) lub dotrzeć do Rijeki i tam zażyć kąpieli w Adriatyku. Zagrzeb oferuje ponadto niezliczone możliwości i formy zabawy,rekreacji oraz uczestnictwa w kulturze. Będąc w stolicy Chorwacji koniecznie powinni Państwo zwiedzić wieżę Lotršćak (kula Lotršćak, czyt. kula lotyrszćak), Kamienną Bramę (Kamenita vrata), kościół św. Marka, plac bana Jelačića i plac króla Tomislava, park Maksimir oraz tzw. zieloną podkowę Lenucciego. Miłośnicy sztuki z pewnością będą zachwyceni salami koncertowymi, spośród których najbardziej znaną jest ta zwana „Vatroslav Lisinski“, muzeami Mimara i Muzeum Sztuki Współczesnej oraz słyną galerią Klovićevi dvori.
Ci, dla których częścią wizyty w metropolii są zakupy, również nie będą rozczarowani. Czekają na nich mianowicie Avenue Mall, West Gate, Arena Centar oraz najdłuższa zagrzebska ulica Ilica. Szukający dobrej zabawy koniecznie powinni odwiedzić najlepsze kluby w stolicy, czyli Aquarius, Bugaloo i Saloon. Wyczerpanym zakupami i nocnym szaleństwem polecamy zregenerowanie sił w jednej z licznych restauracji i zapoznanie się z bogatą i różnorodną ofertą gastronomiczną miasta.

Split

     splitU stóp wzgórza Marijan, w pobliżu Trogiru i Omiša znajduje się Split – drugie co do wielkości chorwackie miasto, słynące z wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Pałacu cesarza Dioklecjana (Dioklecijanova palača), katedry św. Dujma, posągu Grgura Ninskiego, światyni Jowisza oraz głównego placu zwanego Prokurativa. Ten najważniejszy ośrodek miejski Dalmacji stanowi idealną destynację dla wszystkich, którzy w trakcie swojego urlopu chcą się przede wszystkim świetnie bawić. Split jest idealnym miejscem na zakupy (shopping) z uwagi na dużą liczbę sklepów i centrów handlowych (shopping centres). Smakosze też znajdą coś dla siebie. W scisłym centrum miasta, obok Pałacu Dioklecjana, znajduje się kilka bardzo dobrych restauracji, które mają w swojej ofercie potrawy regionalne, jak i zagraniczne frykasy. Szalone imprezy trwają w większości barów i klubów do białego rana, a na szczególną uwagę zasługują Metropolis, Kocka, O Hara i Hemingway, w których można usłyszeć artystów rodzimych, jak i zagranicznych.

Korčula, wyspa Korčula

     korculaKorčula (czyt. korczula), położona w pobliżu Pelješaca i Mljeta, znana jest w świecie jako ojczyzna Marco Polo oraz wyśmienitych, wyróżnianych w międzynarodowych konkursach, win. Odwiedzający to urocze miejsce obowiązkowo powinni zwiedzić stare miasto (które wkrótce powinno zostać umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO), gdzie znajduje się dom rodzinny sławnego podróżnika, obecnie funkcjonujący jako muzeum oraz wstąpić do przynajmniej kilku z wielu świetnych galerii; na uwagę zasługuje ponadto górująca nad centrum katedra św. Marka. Warto również znaleźć chwilę, aby obejrzeć moreskę, czyli tradycyjny taniec z szablami, niegdyś powszechnie wykonywany od Hiszpanii aż do Dubrownika; obecnie można go podziwiać jedynie na Korčuli. Polecamy Państwu również wizytę na głównym placu zwanym Fortecą, przy którym znajduje się zbudowana przez Anglików w roku 1813 twierdza, a także spacer po głównej ulicy Borak, która za sprawą kawiarni, barów i restauracji tętni życiem do późnych godzin nocnych.

Wyspa Mljet

     wyspa mljetObok Dubrownika, Pelješaca i Korčuli znajduje się także wyspa Mljet. Z uwagi na urzekającą pięknem przyrodę i kryształowo czyste morze północno-zachodnia część wyspy zyskała status paku narodowego. Położone na Mljecie miejscowości o niecodziennych nazwach takich jak Okuklje, Prožura, Sobra, Ropa, Babine Kuće zachwycają pięknem lasów iglastych, kryształowo czystym morzem oraz wspaniałymi plażami, chętnie odwiedzanymi przez turystów. Oprócz parku narodowego warto również zwiedzić wysepkę Matki Boskiej (otočić Sv.Marije), gdzie pośrodku stoi klasztor dominikanów urzekający eklektycznym stylem, na który składają się elementy romańskie, renesansowe oraz barokowe, a także antyczny pałac, Jaskinię Odyseusza (Odisejeva špilja), Duże i Małe Jezioro (Veliko i Malo jezero) oraz piaszczyste plaże Saplunaru i Blaće. Liczne restauracje oraz gospody oferują wiele wyśmienitych lokalnych potraw, a za najlepszą i najpopularniejszą uchodzi tutejszy węgorz. Ponieważ na wyspie nie ma barów i dyskotek otwartych do późnych godzin wieczornych, Mljet stanowi idealny wybór dla spragnionych spokoju oraz kontaktu z naturą.

Baška, wyspa Krk

     baška wyspa krkMiejscowość Baška (czyt. baszka) na wyspie Krk stała się znana za sprawą kościoła św. Łucji w Jurandworze, gdzie odkryta została Płyta z Baški (Baščanska ploča), czyli najstarszy zachowany zabytek pisma głagolickiego, w którym wspomina się Chorwatów. Oprócz tego urzekającego kościółka warto również zwiedzić dom etnograficzny w Funtanie, mrgare (koszary dla owiec wykonane z kamienia bez użycia zaprawy), Muzeum Regionalne Baška oraz miejscową Aleję Głagolicką. Niepowtarzalnym przeżyciem będzie z pewnością także obejrzenie inscenizacji „Bašćanski pir“, czyli rekonstrukcji tradycyjnego wesela oraz udział w Święcie Rybaków (Ribarski dan), odbywającym się na początku sierpnia. Warto przy okazji nadmienić, że dania z ryb są specjalnością miejscowych restauratorów i gospodarzy. Baška była też pierwszym kąpieliskiem na wyspie Krk i do dnia dzisiejszego słynie z wielu przepięknych plaż, z których najbardziej znaną jest Vela Plaža, uhonorowana Błękitną Flagą. Co prawda kawiarnie i bary zamykane są tutaj stosunkowo wcześnie, jednak w Punacie i Krku, znajdujących się zaledwie 15 km od Baški, zabawa trwa do białego rana.

Zadar

     zadarZadar, oddalony jedynie kilka godzin jazdy od Zagrzebia i Rijeki, jest obok Splitu najważniejszym ośrodkiem miejskim Dalmacji. Jeśli wierzyć londńskim gazetom Times i Guardian, jest także centrum rozrywki na Adriatyku. Odbywa się tutaj tak wiele imprez, że nie sposób wszystkich wymienić, ograniczymy się więc do najważniejszych, a są to: Wieczory Muzyczne u św. Donata (Glazbene večeri u Sv.Donatu), The Garden Festival, Noce Pełni Księżyca (Noći punog miseca) oraz Milennium Jump. Zadar słynie również z niezwykłych zabytków (jest ich blisko sześćset); odwiedzając miasto koniecznie muszą Państwo zobaczyć Miejskie mury (Gradske zidine), Ogrody królowej Jeleny Madijevki (Perivoj kraljice Jelene Madijevke) oraz kościół św. Anastazji (crkva sv. Stošije), z którym związana jest romantyczna legenda o rzymskiej patrycjuszce. Nie mogą też Państwo wyjechać z Zadaru, nie zobaczywszy pierwszych na świecie Morskich Organów (Morske orgulje) oraz słynnej instalacji Powitanie Słońca (Pozdrav suncu). Ponadto Archipelag Zadarski wyróżnia się pięknem przyrody, które najlepiej podziwiać w parkach krajobrazowych Sjeverni Velebit, Vransko jezero i Telašćic lub parkach narodowych Kornati, Velebit, Plitvice, Krka i Paklenica.