Aktywny wypoczynek w Chorwacji

Trasy rowerowe w Chorwacji

     trasy roweroweNie ma znaczenia czy wsiadacie Państwo na rower jedynie w weekend, czy też jest on waszym ulubionych środkiem transporu, z pewnością przypadną Państwu do gustu trasy rowerowe w Chorwacji. Poniżej prezentujemy kilka propozycji dla cyklistów odwiedzających Chorwację:

Trasy rowerowe w Chorwacji kontynentalnej

     „Inin Put“ rozpoczyna się na moście pomiędzy miejscowościami Privlaka i Mirkovac i ciągnie się aż do Đeletovaca. Trasa liczy 29,5 km i wiedzie drogami asfaltowymi. Trasa „Sveti Martin na Muri“ o długości 35 km z nawierzchnią asfaltową i szutrową rozpoczyna się przy ośrodku spa Sv.Martin (Spa resort Sv.Martin), a kończy w miejscowości Pleškovac.

Trasy rowerowe na Istrii

     Początek i koniec malowniczej „Tartufiny“ znajduje się w Buzecie, zaś 35 km trasa o nawierzchni asfaltowej i szutrowej biegnie, m. in. poprzez Senj i Male Hube. „Casanovina staza“ ma swój początek w Varsarze, następnie biegnie przez Funtane i Limski kanal i kończy się w Marasie. Trasa liczy 23 km nawierzchni asfaltowej i szutrowej.

Kwarnerskie trasy rowerowe

     Trasa Grobnik – Novi Vinodolski liczy 55 km nawierzchni asfaltowej i jest bardzo wymagająca, dlatego polecana jest jedynie doświadczonym cyklistom. Nieco łatwiejszą trasą jest 27-kilometrowa, częściowo asfaltowa, częściowo szutrowa trasa Riječine – Grobnik, mająca swój początek w miejscowości Dražice.

Trasy rowerowe w Dalmacji

     Trasa „Gornja Banda“, która rozpoczyna się i kończy w miejscowości Cavtat, liczy 26 km, składają się na nią drogi o nawierzchni asfaltowej i szutrowej. Trasa „Vinske staze“, rozpoczyna się w Novalji i liczy jedynie 4 km, ale ze względu na stromy podjazd i fakt, że składają się na nią polne drogi oraz drogi o nawierzchni szutrowej, polecane jest osobom w dobrej kondycji fizycznej.Od Starej Novaliji do plaż Zrče i Caske biegnie 10,5 km szutrowa trasa „Kamenolom“. „Kolan“ wiodący do Paga i Novalije jest jedną z najkrótszych (2,5km) szutrowych tras rowerowych.

Nurkowanie i kluby nurkowe w Chorwacji

     nurkowanie1246. Dokładnie tyle wysp znajduje się wzdłuż mierzącego 1777 km chorwackiego wybrzeża. Informacja ta jest nie tylko interesująca, ale i znacząca, jeśli kiedykolwie zdecydujecie się Państwo nurkować w krystalicznie czystych wodach Morza Adriatyckiego. Nurkowanie rekreacyjne pojawiło się w Chorwacji stosunkowo niedawno, jednak w krótkim czasie zdobyło dużą populaność, co nie dziwi, zważywszy na piękno Adriatyku. Obecnie nurkowanie jest możliwe w ponad 100 różnych miejscach, a każde z nich jest wyjątkowe i dostarczy Państwu mnóstwa wrażeń bez względu na to, czy wybiorą Państwo jaskinie Male Srakane w pobliżu wyspy Lošinj, słynące z amfor stanowisko archeologiczne Savudrija w pobliżu Umagu, Ražnjić blisko Korčuli, zachwycający pięknem i bogactwem flory i fauny, czy też zdecydują się Państwo na nocne nurkowanie w pobliżu wyspu Krapanj (znajdującej się między Šibenikiem i Primoštenem), będacej najmniejszą, a zarazem najbardziej zaludnioną chorwacką wyspą. Koniecznie jednak powinni Państwo zobaczyć zatopiony statek Baron Gautsch w pobliżu Rovinja, uznawany za jeden z najpiękniejszych na świecie obelisk Kampanel w pobliżu Hwaru oraz wrak statku Kaiser Franz Jozef w pobliżu Dubrownika.

Rafting na przepięknych chorwackich rzekach

     raftingSpływ małym pontonem rwącą rzeką Dobrą, Cetiną, Zrmanją, Kupą lub Uną nie jest dla ludzi o słabych nerwach. Rafting na rzece Zrmanja jest szczególnie ekscytujący jesienią, a oprócz spływu można w niej również pływać lub spacerować po przepięknym brzegu. Z kolei rafting na rzece Unie, będącej jedną ze spokojniejszych, polecany jest rodzinom z dziećmi. Tym z Państwa, którzy spędzają swój urlop w jednym z apartamentów w Karlovcu proponujemy wyprawę do miejscowości Generalski Stol i rafting na wodospadach rzeki Mrežnicy. Oprócz wyżej wymienionych, miłośnicy ekstremalnych emocji powinni się wybrać na rafting na rzece Kupie w regionie Gorski Kotar oraz na rzece Cetini; warto również odwiedzić miejscowości Makarska, Brele i Omiš. W odległości zaledwie 70 km od Zagrzebia można wziąć udział w spływie po rzece Dobra, która wcale nie jest tak przyjazna, jak sugeruje jej nazwa, co więcej, uznawana jest za jedną z bardziej dzikich i wymagających. Nie należy również zapominać o Savie, która płynie stosunkowo wolno, dopiero w Slawonii w pobliżu Samoboru nurt staje się nieco silniejszy, wciąż jednak jest zupełnie bezpieczna i dlatego idealnie nadaje się na rodzinną przygodę.

Turystyka górska w Chorwacji – od Velebitu do Biokova

     turystyka górska W ostatnim czasie turystyka górska stała się jedną z popularniejszych form aktywnego wypoczynku. Coraz częściej spokojne spacery na łonie natury zastępuje pełna adrenaliny wędrówki po stromych szlakach. Z uwagi na dużą liczbę parków narodowych oraz wyjątkowość przyrody, Chorwacja stanowi atrakcyjną destynację dla uprawiających turystykę górską zarówno w sposób amatorski, jak i wyczynowy. W pobliżu miejscowości Otočac i Senj znajduje się Park Narodowy Sjeverni Velebit ze szlakiem Premužić – z jej najwyższego punktu mogą Państwo zobaczyć wyspy Krk, Rab, Pag i Prvić. Jeśli spędzają Państwo swój urlop w Rijece czy miejscowościach Delnica lub Lokve, mają Państwo niepowtarzalną okazję odwiedzić Park Narodowy Risnjak. Zbocza tutaj są stosunkowo łagodne aż do punktu Medvjeđa vrata, gdzie droga staje się zdecydowanie bardziej stroma. Na Istrii mają Państwo natomiast górę Učkę, której najwyższy punkt stanowi stuletni punkt widokowy, z kórego można podziwiać Rijekę, Opatiję i Lupoglav. Wśród miłośników turystyki górskiej popularnością cieszą się ponadto Biokovo, rozciągające się wzdłuż wybrzeża dalmatyńskiego, Park Narodowy Plitvička jezera oraz Paklenica w pobliżu miasteczka Starigrad-Paklenica.

Narciarstwo w Chorwacji

     narciarstwoChociaż nie ma w Chorwacji wielu stoków, jest ona również popularną destynacją zimową. Związane jest to przede wszystkim z przystępnymi cenami kwater prywatnych w części górskiej i kontynentalnej Chorwacji oraz słynnymi zawodami narciarskimi Snježna Kraljica, które już od wielu lat odbywają się w pobliżu stolicy, na Sljemenu. Znajduje się tam pięć tras narciarskich o łącznej długości 4 km, które obsługują 2 wyciągi talerzykowe i 1 krzesełkowy. Pozostałe popularne chorwackie kurorty narciarskie to Begovo Razdolje (długość tras: 1 km, wyciąg talerzykowy) obok Mrkopalja, które dzieli pół godziny jazdy od miejscowości Vrbovsko lub godzina od Rijeki i Zagrzebia oraz położona w pobliżu Ogulinu Bjelolasica, która za sprawą 6 tras narciarskich o łącznej długości 5 km, obsługiwanych przez 6 dwuosobowych wyciągów krzesełkowych jest największym kurortem narciarskim w Chorwacji. Dużą popularnością wśród narciarzy cieszy się również Platak w pobliżu Rijeki, między Istrią i regionem Gorski Kotor.