Chorwackie plaże i wyspy

Chorwackie plaże

     Nawet najbardziej wymagający fotograf, w poszukiwaniu idealnych kadrów, przystanie przed nieodpartymi widokami, w które obfituje słynne chorwackie wybrzeże.

     Chorwacke wybrzeże stanowi wachlarz najróżnorodniejszych plaż: od plaż przepełnionych białawymi kamyczkami, jak np. Baška na wyspie Krk do skalistych plaż z błyszczącymi kryształami morskiej soli, w które obfituje wybrzeże Adriatyku oraz atrakcyjnych i słynnych plaż, jak np. plaża Zrće na wyspie Pag, zwana „Chorwacką Ibizą“, na której spektakularne nocne balangi przeistaczają się w dzienne zabawy w nieprzerwanym cyklu. Plaża Zlatni rat w Bolu na wyspie Brač jest fenomenem przyrody z obrysem w kształcie trójkata, zależnie od gry wiatrów i prądów morskich. Poetycko pieknymi plażami piaszczystymi z widokami jak z raju, są plaże w miejscowości Lopar na wyspie Rab, w Lumbardi na wyspie Korčula, na wyspach Susak, Dugi Otok, w miasteczku Orebić oraz w Kukljicy na wyspie Ugljan, a także w innych miejscach. Prawdziwym wyzwaniem dla turysty o duszy awanturnika są liczne samotne plaże nad dzikimi zatokami morskimi, ukryte chorwackie diamenty oaz natury i nietkniętej przyrody. Miłośnicy nudyzmu swoje zespolenie z przyrodą odnajdą na plażach nudystycznych, z których możemy polecić Koversadę i Valaltę na Istri.

Chorwackie wyspy

     Z powodu swojej wyjątkowo rozczłonkowanej lini brzegowej – jednej z najbardziej na świecie –Chorwację słusznie nazywa się krajem tysiąca wysp, których liczba się powiększa, jeśli się weźmie pod uwagę wszystkie wysepki, rafy i wystające z wody skały. Krk, Cres, Lošinj, Susak, Brijuni, Rab, Pag, Murter, Brač, Vis, Korčula, Lastovo, Mljet, Hvar, Kornati... – są tylko tomem wielkej księgi opowieści o chorwackich wyspach. Krk jako największa wyspa chorwackiego wybrzeża zachował wszystkie cechy wyspy pomimo mostowego połączenia z lądem. Otoczenie morza, które mu nadaje wyspiarskie tchnienie i jednoczesna przystępność komunikacyjna są nadzwyczajnymi cechami, które uzasadniają wielką turystyczną frekwencję oraz liczbę wynajętych pokoi i apartamentów.