Droga do Chorwacji

Podróż samochodem do Chorwacji

     Chorwacja posiada świetne połączenia drogowe z resztą Europy, a także wewnątrz kraju. Poleca się stosowanie do przepisów ruchu drogowego, które nie różnią się bardzo od przepisów w pozostałych państwach europejskich, ale warto wspomnieć o niektórych z nich: obowiązkowa jazda z zapalonymi światłami zarówno w nocy, jak i w dzień, używanie telefonu komórkowego w trakcie jazdy jest zabronione, chyba że posiada on zestaw głośnomówiący, obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa, jak i stosowanie się do przepisu o dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi, która wynosi 0,5 promila. W sytuacji popełnienia wykroczenia przekroczenie dopuszczalnej zawartości jest karane jako osobny czyn karalny. 

Ograniczenia prędkości:

  • Teren zabudowany - do 50 km/h;
  • Poza terenem zabudowanym - do 90 km/h;
  • Autostrada - do 130 km/h dla motocykli i samochodów;
  • Autostrada - do 80 km/h dla pojazdów silnikowych, które ciągną przyczepę bez hamulców, jak i dla autobusów i autobusów z lekką przyczepą.

Służba pomocy drogowej na autostradach 24h – 1987.

     Stacje benzynowe w ciągu sezonu turystycznego w większych miastach są z reguły otwarte 24h, a poza sezonem od 7 do 20. Wszystkie stacje benzynowe mają w swojej ofercie Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super plus 98, Euro Diesel i Diesel, a na lepiej zaopatrzonych stacjach można też kupić Auto-gaz LPG. 

     Opłata drogowa jest kasowana proporcjonalnie do długości odcinka i według grupy, do której należy pojazd. Na bramkach opłat można płacić gotówką oraz kartami - AMERICAN EXPRESS, DINERS, MASTER CARD, MAESTRO, VISA.

Podróż samolotem do Chorwacji

     Narodowe linie lotnicze Croatia Airlines łączą Chorwację lotami bezpośrednimi z dużą liczbą lotnisk europejskich: Amsterdam, Wiedeń, Bruksela, Frankfurt, Londyn, Monachium, Nowy Jork, Paryż, Rzym, Sarajewo, Skopje, Zürich, Düsseldorf, Kopenhaga, Podgorica i Prisztina, a we współpracy z innymi liniami lotniczymi łączą Chorwację z całym światem.

Porty lotnicze w Chorwacji: Zagrzeb (największy chorwacki międzynarodowy port lotniczy), Split, Dubrownik, Osijek, Zadar, Pula, Brač, Lošinj i Rijeka/Krk.

Podróż autobusem do Chorwacji

     Chorwacja jest poprzez regularne międzynarodowe linie autobusowe połączona z sąsiednimi państwami i większością środkowoeuropejskich i zachodnioeuropejskich państw. Dworce autobusowe znajdują się we wszystkich większych chorwackich miastach: Zagrzeb, Osijek, Rijeka, Pula, Split, Szybenik, Zadar, Dubrownik; informacje o liniach autobusowych można otrzymać pod numerem +385 (0)1 61 12 789 (dzwoniąc z zagranicy) oraz 060 313 333 (dzwoniąc z Chorwacji). 

Podróż pociągiem do Chorwacji 

     Koleje chorwackie posiadają bezpośrednie połączenia ze Słowenią, Bośnią i Hercegowiną, Węgrami, Włochami, Austrią, Szwajcarią, Niemcami i Serbią oraz połączenia z przesiadkami z prawie wszystkimi państwami europejskimi. Informacje o krajowym rozkładzie jazdy - 060 333 444. Informacje o połączeniach międzynarodowych: +385 1 4573 283 lub na stronie internetowej: www.hznet.hr