Informacje o Chorwacji

Dokumenty niezbędne do wjazdu 

     Obywatele obcych państw odwiedzający Republikę Chorwacji muszą posiadać ważny paszport lub jakiś inny dokument potwierdzający tożsamość. Wizy wjazdowe i tranzytowe do Republiki Chorwacji wydawane są w ambasadach i konsulatach Republiki Chorwacji, jak i na międzynarodowych przejściach granicznych. 

     Dla osób, które kierują pojazdami silnikowymi, obowiązkowe jest prawo jazdy i dowód rejestracyjny; zielona karta jako potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu, jak i pełnomocnictwo w przypadku, gdy pojazdu nie prowadzi właściciel pojazdu. 

     Jeśli chodzi o formalności celne, obcokrajowcy przy wjeździe do Chorwacji, oprócz nieograniczonego bagażu osobistego, mogą po uprzednim zgłoszeniu bez opłat celnych wwieźć także sprzęt techniczny, sprzęt kampingowy, jednostki pływające i sprzęt do nich. Przejazd zwierząt domowych nie jest utrudniony po przedstawieniu kart szczepień i badań weterynarskich.

Komunikacja 

Telefonia i telefonia komórkowa

     Międzynarodowy numer kierunkowy dla Chorwacji to +385. Do dyspozycji jest trzech operatorów sieci komórkowych oferujących usługi roamingu dla wielu sieci GSM z całego świata: 

  • T-Mobile +385(0)981550
  • VipNet +385(0)917700
  • Tele2 +385(0)951000444

     Do rozmów międzynarodowych najtańszym rozwiązaniem jest korzystanie z 'Qbon'. Rozmowę mogą Państwo przeprowadzić z każdego telefonu stacjonarnego. Dostępny jest w formie bonów za 25, 100 i 200 kun w miejscach sprzedaży, takich jak: kioski z prasą codzienną, urzędy pocztowe, hotele lub sklepy spożywczo-przemysłowe. Czas pracy urzędów pocztowych w czasie sezonu turystycznego w dużych miastach jest w większości wydłużony do godz. 22, wliczając w to weekendy. 

Ważne numery:

  • 194 – Pogotowie Ratunkowe
  • 193 – Straż Pożarna
  • 192 - Policja
  • 18981 – Informacja ogólna
  • 11888 – Informacje o abonencie
  • 11802 – Międzynarodowa informacja abonenta
  • 18166 – Informacje meteorologiczne
  • 1987 – Auto-pomoc

Internet 

     Możliwość korzystania z Internetu jest częścią składową oferty każdego hotelu oraz kwater prywatnych. Najbardziej korzystną ofertę internetu mobilnego ma operator Tele2, który poprzez internet na bony umożliwia prosty i szybki dostęp do Internetu z komputera. Można je kupić w sklepie internetowym Tele2 lub w centrum sprzedaży Tele2, sklepach Konzum, kioskach/sklepach Tisak, Tisak Media, iNovine, Slobodna Dalmacija... Coraz częstsze są punkty z oznaczeniem 'HotSpot', w których jest umożliwione korzystanie z publicznego internetu bezprzewodowego: w hotelach, marinach, kawiarniach i podobnych miejscach. 

Bezpieczeństwo

     Chorwacja jest zarówno dla swoich mieszkańców, jak i przyjezdnych państwem bezpiecznym i cywilizowanym. Przyczynia się do tego wysoki poziom pracy służb bezpieczeństwa publicznego, które reagują na czas. W przypadku niepożądanych i nieprzewidzianych okoliczności, w celu otrzymania pomocy prawnej, najlepiej jest zadzwonić pod dyżurny numer policyjny – 192.

Pieniądze w Chorwacji

     Kuna chorwacka jest walutą urzędową Republiki Chorwacji. W obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50 , 100, 200, 500 i 1000 kun oraz monety o nominałach 1, 2, 5 i 25 kun i 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lipa (lipa jest niższą jednostką monetarną). 

     Wymiana innych walut na kuny jest możliwa na każdym kroku – w bankach, urzędach pocztowych, biurach podróży, hotelach i na kempingach.